niedziela, 15 stycznia 2012

Z kartonowego archiwum 65 (Jezuici III Rzeszy)


11 października 2011
Przed paroma dniami pojawił się w Gazecie Wrocławskiej tekst red. Marcina Torza (http://www.gazetawroclawska.pl/fakty24/459119,wielka-sensacja-skarb-z-iii-rzeszy-we-wroclawiu,id,t.html), w którego tytule uderzało sformułowanie o odnalezieniu "skarbu III Rzeszy". Chwytliwy tytuł natychmiast znalazł się także w wiadomościach Onetu.
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/wroclaw/wielka-sensacja-skarb-z-iii-rzeszy-w-polsce,1,4874504,wiadomosc.html
Sens (?) informacji był taki, że mała dziewczynka usłyszała wkrótce po zakończeniu II wojny rozmowę swego wujka o zabezpieczeniu jakichś kościelnych precjozów. Wujek, proboszcz wrocławskiego kościoła Imienia Jezus przyjął na przechowanie w oblężonym Wrocławiu naczynia liturgiczne. Po ponad pół wieku ta opowieść dotarła do niemieckiego historyka, prof. Gregora Thuma, autora książki o tuż powojennym Wrocławiu. Ten powiadamia dr. Piotra Oszczanowskiego, historyka sztuki, który idąc za tropem informacji znajduje w zakrystii wrocławskiego kościoła pojezuickiego (uniwersyteckiego) parę wytworów złotniczych, które mogą być tymi przyniesionymi na przechowanie. Jedynym konkretem o jakim napisano jest relikwiarz bł. Czesława, pochodzący wedle wszelkiego prawdopodobieństwa z kościoła Dominikanów, w którym patron Wrocławia ma swoją kaplicę grobową. Wymieniana poza tym monstrancja jest ewidentnie jezuicka, a więc chyba nie przywędrowała skądinąd.
A gdzie tytułowy "skarb III Rzeszy"? Czy przekleił się tu panu Redaktorowi tytuł z artykułu o innej, właściwej treści?  Jak traktuje się Czytelników, chwytając ich na tani lep kłamliwego, ale chwytliwego tytułu? Skarb kojarzy się z hasłem "złoto III Rzeszy". To zupełnie inny skarb i zdecydowanie bardziej poruszający popularną wyobraźnię (wystarczy kliknąć w Google'a). 
Niewiele lepiej rzecz się ma w sprawie związanej z owym "znaleziskiem". W Muzeum Miejskim otwarto bowiem wystawkę zatytułowaną równie chwytliwie - "Złoto jezuitów" i reklamowaną w przywołanym artykule prasowym. Nie zaskoczy Was to, że chodzi o to samo złoto? Złoto jezuitów jest skarbem III Rzeszy! Kilka przedmiotów rzemiosła mniej lub bardziej artystycznego związanych z jezuitami stoi w witrynie wypełnionej innymi, niezwiązanymi z tematem zabytkami. Tymi mianowicie, które pozostały na miejscu, gdy muzeum w końcu musiało oddać dzieła wypożyczone ze skarbca katedralnego.
Sztuka robienia złota ...eh!

Entenmark


Entenmark (20:30)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz